Wednesday, April 14, 2010

Tiskárna na kožní buňky léčí popáleniny za tři týdny



Vědci a studenti z univerzity v Severní Karolíně vyvinuli nový přístroj, něco jako tiskárnu na kožní buňky. Tato "tiskárna" nanáší stříkáním kožní buňky na popáleniny a tím je dokáže velmi úspěšně léčit. Přístroj je přivezen nad pacientovu postel, laser zmapuje hloubku a tvar popáleniny a za pomoci počítače nastříká přesnou vrstvu kožních buňek, které dokáží léčit tato k infekci náchylná zranění během tří týdnů. Celý proces začíná oddělením a vyčištěním kožních buňek, potom jsou buňky umístěny v živném roztoku, který napomáhá jejich množení a potom jsou pomocí tohoto přístroje nanaseny na zranění. Tradiční léčba u vážných popálenin je pouze transplantace, která je nejen bolestivá, ale také zanechává jizvy. Mezi kožní buňky jsou také zamíchány i kmenové buňky, které pomohou vytvořit vlasové folikuly a další součásti zdravé pokožky. Pacientovi tak naroste prakticky přirozená pokožka, bez bolestivých procedur a množství léků.

Sunday, April 11, 2010

Nalezen nový lék na rakovinu kůže?

Podle serveru telegraph.co.uk látka testovaná ve Velké Británii pomohla některým pacientům se z této smrtelné choroby plně vyléčit a to i v pokročilém stádiu. Tato vakcína napadá tumor, zatímco zdravé buňky nenapadá a přenáší látky, které zvyšují reakci organismu proti rakovině kůže. Dr. Howard Kaufman se k této vakcíně vyjádřil: "Naše studije ukazuje, že možná máme lék pro pacienty s pokročilým melanomem a látku, která je skutečným přínosem pro ostatní. Tohle zachrání tisíce životů ročně." Studie, které se zůčastnilo na 50 pacientů s pokročilým melanomem, kteří před sebou měli maximálně 9 měsíců života ukázala, že 16% z nich se úplně vyléčilo. Jsou bez této choroby už více než 4 roky. Dalších 28% pacientů zaznamenalo zmenšení tumorů o více než 50%. Na trhu by se nový lék mohl objevit do pěti let.

Thursday, April 8, 2010

Květina z cigarety

Pokud nejste pacientem jedné z našich psychiatrických léčeben, pak jste si asi vcelku oprávněně mysleli, že z cigarety Vám opravdu po zasazení květina vyrůst nemůže. Omyl! S tímto vynálezem to totiž možné skutečně je. Cigaretový filtr s poněkud na první pohled zvláštním názvem Greenbutts je totiž vyroben z bavlny, konopí a pšeničné mouky. Takový filtr po odhození na úrodnou zem, nebo zasazení se pak může změnit ve skutečnou rostlinu.